آمار بازدید کنندگان

مقدمه:

 

      انسان در فراز و نشیب تاریخ همیشه از دردها و آسیب های اجتماعی رنج برده و همواره در جستجوی علل و انگیزه های آنها بوده است تا راهها و شیوه هایی را برای رهایی بیابد. نابسامانیهای اقتصادی ، اجتماعی و روانی از جمله عواملی هستند که زمینه مساعدی را برای انواع آسیب های اجتماعی از قبیل : انحرافات جنسی، طلاق، سرقت، اعتیاد، ولگردی، خودکشی، همسر آزاری ، فرار از منزل و . . . را فراهم می آورند.

     با در نظر گرفتن مطالب مذکور و با اعتقاد و علم به اینکه چنانچه اکثریت این افراد در شرایط بحرانی تحت حمایتهای فوری و تخصصی لازم با استفاده از نیروهای متخصص و با استفاده از روشهای مناسب قرار گیرند و باتوجه به اینکه این افراد در شرایط بحرانی به دلیل فشارهای ناشی از آن ، آمادگی بیشتری برای دریافت کمک دارند می توان از گرایش یا گرایش مجدد آنان به آسیب های اجتماعی جلوگیری کرد . همچنین به منظور برخورد صحیح با افراد درمعرض آسیب یا آسیب دیده اجتماعی و فراهم کردن زمینه ادامه زندگی سالم در جامعه و بازگشت به خانواده و ارائه خدمات مداخله ای تخصصی طی سالهای اخیر راه اندازی مراکز مداخله در بحران ، افق های امیدوار کننده ای را پیش روی ما قرار داده است . فعالیت این مراکز از سال 1378 در 8 استان کشور شروع شد و در حال حاضر در کلیه استانهای کشور فعال می باشد .امید است که با استفاده از شرایط و امکانات موجود ، بهره برداری مناسب از این مراکز صورت گیرد.

 

 

 

ضرورت اجرای طرح

 

در ایران نیز مانند سایر کشورهای در حال توسعه ، رشد و گسترش آسیبهای اجتماعی یکی از دغدغه ها و نگرانی های جدی سیاستگزاران به حساب می آید. به ویژه در  دهه های اخیر شاهد بروز یا افزایش چشمگیر به هم ریختگی در هنجارهای جامعه و مواجهه با پدیده هایی بوده ایم که واکنش نسبت به آنها با رویکردهای متفاوتی در جامعه ایران همراه بوده است . آمارهای ارائه شده توسط سازمانها و نهادهای اجتماعی در سالهای اخیر، مبین این حقیقت بوده که تنوع و فراوانی آسیب های اجتماعی رو به فزونی می باشد و علاوه بر این میانگین سن افرادی که دچار آسیبهای اجتماعی شده اند به اواخر دهه دوم زندگی آنها کاهش یافته است. دورانی که هر فرد با بحران هویت ، بحران بلوغ و ... مواجه است و عدم توجه به شرایط افراد در این دوران حساس ، توسط والدین ، مربیان و ... و عدم پاسخگوئی مناسب  به نیازهای اساسی آنان ، این افراد را بیش از هر زمان دیگری آماده گرایش به رفتارهای انحرافی  می کند. در این شرایط نوجوانان و جوانان نیاز به هدایت مناسب دارند تا با موفقیت این مرحله از رشد را پشت سر بگذارند. جامعه از طریق توجه به تقویت بنیاد خانواده و ساختارهای دولتی و غیر دولتی در صدد حل مشکلات و آسیبهای فوق برآمده است . راه اندازی مراکز خاص  مشکلات وآسیبهای اجتماعی و خانوادگی در سازمانها و ارگانهای دولتی و تشکیل سازمانهای متعدد غیر دولتی که توجه خود را بر زنان و کودکان و سایر گروههای آسیب پذیر یا آسیب دیده متمرکز ساخته اند حکایت از توجه عمومی به این موضوع داشته است . در شرایط مطلوب تلاش های فوق می بایست در چارچوب معین و منسجم عمل نمایند تا بتوانند به هدف نهایی خود جامه عمل بپوشانند.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان بهزیستی کشور است و نشر آن با ذکر منبع بلامانع است