آمار بازدید کنندگان

برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی مددکاری اجتماعی طلاق توسط بهزیستی

۱۸ شهریور ۱۳۹۵

برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی مددکاری اجتماعی طلاق توسط بهزیستی

آرم سازمان بهزیستی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی مددکاری اجتماعی طلاق خبر داد و گفت: تاکنون ۱۴۰ نفر در این زمینه آموزش دیده‌اند.

به گزارش ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید در آئین افتتاح ساختمان معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی همدان با بیان اینکه ۱۹۲ شهر از مراکز مداخله در بحران بهره‌مند هستند، افزود: تا کنون ۱۸ کارگروه در این زمینه برگزار شده است.

وی بابیان اینکه ۱۵ کمیته داخل سازمانی تشکیل داده وبه موضوعات و آسیب های اجتماعی می‌پردازیم، تصریح کرد: در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی به برگزاری آموزش مهارت های زندگی، آموزش های پیش ازدواج و ... اقدام کرده ایم. افرادی که آموزش های پیش از ازدواج را فرا گیرند و اجرایی کنند، می‌توانند ۶۰درصد از تعارضات را کاهش دهند.

مسعودی فرید با اشاره به اینکه به دنبال تخصصی کردن کارها هستیم، ادامه داد: در سازمان بهزیستی کار بین رشته‌ای برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در حال ارائه است.

وی از برگزاری دوره های آموزشی تخصصی مددکاری اجتماعی طلاق خبرداد و گفت: تاکنون ۱۴۰ نفر در این زمینه آموزش دیده اند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی بابیان اینکه بسیاری از آسیب های اجتماعی را می توان از درون مدارس شناسایی کرد، ادامه داد: درحال حاضر نیروی متخصصی در این زمینه نداریم.

مسعودی فرید از همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تربیت مددکاری اجتماعی مدارس خبر داد و عنوان کرد: محوریت مداخلات اجتماعی و روانشناختی در مدارس بر دوش افرادی خواهد بود که با رویکرد مددکاری اجتماعی کار را جلو برند.

وی با اشاره به اینکه اگر محوریت خدمات توانبخشی با نگاه و رویکرد مددکاری اجتماعی باشد، بیشتر موفق خواهیم بود، گفت: اورژانس اجتماعی در سال گذشته موفق شده ۴ هزار و ۲۰۰ مورد اقدام به خودکشی را مدیریت کند که از این تعداد دوهزار و ۸۰۰ مورد خانم و هزارو۴۰۰ مورد نیز آقایان بوده‌اند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی بابیان اینکه یکی از مهمترین نکات در مسائل اجتماعی، تغییر کارکرد بسیاری از ساختارهای قدیمی است که قبلا وجود داشته، افزود: قوه قضائیه و نیروی انتظامی در مباحث پیشگیری ورود پیدا کردند و دراین کار نیز موفق بوده اند.

مسعودی فرید بابیان اینکه در برنامه های توسعه و پیشرفت آن چیزی که حتما باید مورد نظر قرار گیرد، توسعه و رشد متوازن است، اظهار کرد:این توازن شامل بخش های توسعه و جغرافیایی است.

وی بابیان اینکه آمایش سرزمینی در دستور کار دولت ها قرار گرفته و از این پس نیز در دستور کار خواهد بود، ادامه داد: باید به سمت آمایش سرزمینی و توسعه متوازن پیش رویم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با بیان اینکه دو کارکرد برای خانواده ها وجود دارد؛ یکی جامعه‌پذیر کردن فرزندان برای نقش پذیری در جامعه و دیگری نقش ازدواج و همسرداری است، گفت: همه نهاد ها باید به خانواده ها کمک کنند.

وی بابیان اینکه توازن بین دستگاه ها در این مسائل بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: موتور محرکه دولت ها و کشورها در سنین پیش از دبستان قرار داده شده است.

مسعودی‌فرید باتاکید براینکه همه بچه ها باید در فرآیند رشد همه جانبه قرار گیرند، تصریح کرد: نقطه تعامل و تقابل با دنیا عرصه نظامی نیست، بلکه عرصه فکر، تفکر و اندیشه است.

وی بابیان اینکه موفقیت‌های ما نتیجه فکر و اندیشه است، عنوان کرد: باید بتوانیم بر روی فرزندان کشورمان سرمایه گذاری کنیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی بابیان اینکه برخی از کشورها درصدی از تولید ناخالص داخلی خود را به رشد و تکامل کودکان پیش دبستانی اختصاص داده‌اند، افزود: سهم آموزش عالی کشور ما از تولید ناخالص داخلی نیم درصد است.

مسعودی فرید بابیان اینکه با رقم موجود فاصله زیادی داریم، اظهار کرد: یکی از پیشنهادهای ما برای برنامه ششم توسعه اختصاص یک درصد از تولید ناخالص داخلی برای رشد همه جانبه کودکان است.

وی یکی از موضوعات مهم در آسیب‌های اجتماعی را داشتن تفکر سیستمی و فرآیندی در نگاه به موضوعات جامعه دانست و با بیان اینکه کارکردآموزش و پرورش در دنیا متحول شده است، افزود: آموزش و پرورش بر پرورش کودکان تاکید دارد و برای آن تلاش می کند.

وی بااشاره به اینکه در همه جوامع آسیب های اجتماعی وجود دارد، اما باید راه برخورد و مقابله با آن را بدانیم، گفت: باقاطعیت می‌توان گفت بسته خدمات اورژانس اجتماعی که در سازمان بهزیستی کشور طراحی شده است در منطقه وجود ندارد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در پایان اساس همه کارها را کرامت عنوان کرد و گفت: افراد در معرض آسیب و آسیب دیده قبل از هر کاری به کرامت نیاز دارند.


 
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان بهزیستی کشور است و نشر آن با ذکر منبع بلامانع است