آمار بازدید کنندگان
اصلاح لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گامی رو به جلو

به گفته رئیس مرکز اورژانس اجتماعی کشور بیش از 80 درصد خشونت ها علیه کودکان توسط والدین و نزدیکان انجام می شود. در دوسال اخیر شاهد رشد 20 درصدی خشونت های خانگی علیه کودکان بودیم تا جایی که این مسأله نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا گام به گام با اصلاح قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در کوتاه ترین زمان ممکن آمار این قبیل خشونت ها را کاهش دهند.

 در نخستین قدم نمایندگان مجلس در جلسه علنی و در جریان بررسی جزئیات لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان، تبصره ماده ۹ این لایحه را برای تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند، مبنی بر اینکه هر گاه بی توجهی و سهل انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده (فوت طفل یا نوجوان، فقدان یکی از حواس یا منافع، قتل، نقص یا از کار افتادگی عضو، زوال عقل یا بروز بیماری صعب العلاج یا دائمی جسمی یا روانی یا ایجاد جراحت از نوع جائفه یا بالاتر، نقصان یکی از حواس یا منافع، شکستگی استخوان یا دیگر اعضا، یا بروز بیماری روانی، آزار جنسی یا عاطفی) شود حسب مورد به مجازات تا حداقلِ مندرج در بندهای فوق، (حبس درجه ۵، ۶، ۷، ۸) محکوم می شوند به استثنای بند ت (جراحت سر و صورت یا گردن) که در این مورد دیه پرداخت می شود. اما پیش از این مصوبه مسأله این چنین بود، والدینی که فرزند خود را مورد خشونت قرار می دادند مشمول پیگرد قانونی و مجازات نمی شدند اما با اصلاح قانون در صورت تأیید نهایی، پدر و مادر مورد مجازات قرار خواهند گرفت و بدین ترتیب ناخودآگاه میزان مسئولیت پذیری در آنها بالا خواهد رفت و جلوی خشونت‌های زیادی با اصلاح این قانون گرفته می‌شود، از مهم‌ترین بندهای لایحه، حمایت از کودکان و نوجوانان در زمینه بحث تحصیل است، در این خصوص سازمان بهزیستی مکلف است در خصوص والدینی که تمکن مالی ندارند و نمی‌توانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند، ورود کرده و مسئولیت آموزش این کودکان را برعهده بگیرد. در این قانون حتی برای پدری که تمکن مالی دارد ولی فرزندش را به مدرسه نمی‌فرستد، مجازات در نظر گرفته شده است.

در همین راستا، رئیس اورژانس اجتماعی کشور در زمینه اصلاح تبصره ماده ۹ این لایحه گفت: در اصلاح تبصره ماده 9 این لایحه والدین به صورت مستقیم به معنای واقعی عامل خشونت نیستند بلکه بی‌توجهی و سهل‌انگاری آنها مدنظر است، به‌عنوان مثال والدینی که در ساعات خلوت یا در ساعات غیرمتعارف فرزند خود را بیرون از خانه بفرستند یا در محیط مخاطره‌آمیز مانند کنار آتش یا نظایر آن تنها بگذارند، بر اساس قانون مجازات می‌شوند. چنانچه در سال گذشته هم در نتیجه سهل‌انگاری خانواده‌ای طفل دختری جان خود را از دست داد. رضا جعفری که خود در کمیسیون حضور داشت، معتقد است که اکثر نمایندگان مجلس در زمینه اصلاح لایحه نظر مثبت دارند، زیرا در واقع کودک از قوه تشخیص و تمیز برخوردار نیست و قادر به حمایت از حقوق خود نیست، به وضوح هم در قانون آمده که نگهداری و حمایت از کودکان وظیفه والدین است. به گفته او، در اصلاح این ماده از همه نهادها و سازمان‌های همکار و فعال در حوزه کودک نظرات تخصصی گرفته شده است. خوشبختانه قانون فعلی قابل قیاس با قانون قبلی نیست. مسئولیت اصلی کاربه قوه قضائیه سپرده شده ولی وظایف تمامی نهادها و سازمان‌ها در آن کاملاً مشخص است؛ به‌عنوان نمونه در بحث آموزش نقش آموزش و پرورش کاملاً واضح است و نقش سازمان‌هایی مانند بهزیستی، اورژانس اجتماعی یا کمیته امداد و سایر نهادهای ذیربط هم در این قانون دیده شده است.
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان بهزیستی کشور است و نشر آن با ذکر منبع بلامانع است