آمار بازدید کنندگان
84 درصد زنانی که به خانه‌های امن مراجعه کردند بیشتر کم سواد یا بی‌سواد بوده‌اند 

مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان بهزیستتی و رئیس اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به افزایش شناسایی 25 درصدی آسیب‌های اجتماعی گفت: 84 درصد زنانی که به خانه‌های امن مراجعه کردند، بیشتر کم سواد یا بی‌سواد بوده‌اند.

رضا جعفری  گفت:‌ آمار شناسایی آسیب‌ها توسط اورژانس افزایش یافته به گونه‌ای که شاهد افزایش شناسایی 25 درصدی آسیب‌ها هستیم.

وی  ادامه داد:‌ در این شناسایی‌ها مشخص شده که به ترتیب کودک آزاری،‌ همسرآزاری، سالمند آزاری، معلول‌آزاری و همچنین خودکشی بیشترین آمار و مراجعه به اورژانس اجتماعی کشور را دارد.

مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: این افزایش آمار به معنی رشد آسیب‌ها در جامعه نیست بلکه به معنی معرفی خدمات به جامعه هدف، ارائه آموزش‌های اولیه و آگاه سازی آنها با حقوق و قوانین خود است. به طوری که با مراجعه به مهدها ومدارس توانسته‌ایم میزان آگاهی این جامعه را نسبت به حقوقشان افزایش دهیم.

جعفری ادامه داد: در حال حاضر شهرهای با جمعیت بیش از 50 هزار نفر می‌توانند اورژانس اجتماعی داشته باشند البته این پایگاه‌ها در برخی موارد در شهرهایی با جمعیت کمتر نیز با توجه به رشد آسیب‌های اجتماعی راه‌اندازی می‌شوند.

وی با اشاره به راه‌اندازی 150 مرکز اورژانس اجتماعی در سال گذشته گفت: در احداث این پایگاه‌ها رشد 77 درصدی داشته‌ایم. این در حالی است که باید ظرفیت ساماندهی و توانمندی خود را در بحث مشارکت سمن‌ها و شرکای اجتماعی گسترش دهیم. 

مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: توسعه و مشارکت‌پذیری سمن‌ها از اقدامات اساسی ما در سال جاری خواهد بود به طوری که باید افراد در معرض مخاطره را شناسایی کنیم تا این آسیب‌ها شکل نگرفته و عمیق نشوند. 

جعفری گفت: 22 خانه امن برای زنان در معرض آسیب و خشونت‌های خانگی ایجاد شده به طوری که در سال گذشته بیش از هزار و 600 نفر از این خانه‌ها خدمات دریافت کرده‌اند.

 رئیس اورژانس اجتماعی کشور در مورد آخرین آمار خشونت خانگی گفت:‌ شناسایی‌ها بیشتر شده اما به معنی افزایش خشونت نیست زمانی که خانه امن احداث می‌شود در مقابل، آگاهی و مراجعه زنان به آن بیشتر می‌شود در نتیجه خدمات بیشتری می‌گیرند و این به معنی افزایش خشونت خانگی نیست. 

مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه مراجعه زنان در معرض خشونت در سنین بالا بیشتر است، گفت:‌ بیشتر این خشونت‌ها تدافعی و عکس‌العملی بوده و 84 درصد این زنان که به خانه‌های امن مراجعه کردند بیشتر کم سواد یا بی‌سواد بوده‌اند.

جعفری  در پایان گفت: برنامه‌هایی برای افزایش و توسعه پایگاه‌های اورژانس اجتماعی در سال جاری داریم تا در تمام شهرهای که آسیب‌های اجتماعی در آن بالاست و نیاز به اورژانس اجتماعی است برای کیفی‌سازی خدمات و افزایش آگاهی جامعه هدف، این مراکز راه‌اندازی شوند.
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان بهزیستی کشور است و نشر آن با ذکر منبع بلامانع است