آمار بازدید کنندگان
رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت:
-نیمی از تماس‌ها با 123 به قصد مزاحمت و یا غیر مرتبط با اورژانس اجتماعی است
-لزوم آگاه سازی جامعه درباره خدمات اورژانس اجتماعی در خصوص کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری، معلول آزاری و خودکشی

رئیس اورژانس اجتماعی کشور با اشاره به این که نیمی از تماس‌ها با 123 به قصد مزاحمت و یا غیر مرتبط با اورژانس اجتماعی است، لزوم آگاه سازی جامعه درباره خدمات اورژانس اجتماعی در خصوص کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری، معلول آزاری و خودکشی را خاطر نشان کرد و در همین راستا مسئله رها سازی سالمندان و کودکان در خیابان را تایید کرد.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: گاهی افرادی به قصد مزاحمت با شماره 123 تماس می گیرند و گاهی نیز مردم می خواهند با پلیس 110 یا اورژانس پزشکی 115 تماس بگیرند و به جای آن شماره 123 را می گیرند.
محمود علیگو خاطرنشان کرد: از 500 هزار مورد تماس از ابتدای امسال با اورژانس اجتماعی کشور با شماره 123، نیمی از آنها مزاحم هستند و ارتباطی با وظیفه اورژانس اجتماعی ندارند..

وی تاکید کرد: فرد پشت خط اورژانس اجتماعی 123 فقط اپراتور نیست بلکه مشاوری است که کار کارشناسی می کند. بخشی از تماس ها تبدیل به ماموریت و تشکیل پرونده می شود و در 6 ماهه سال 98 بیشتر از 15 هزار مورد تماس منجر به تشکیل پرونده شده است. 

در ادامه رئیس اورژانس اجتماعی کشور مسئله رها سازی سالمندان و کودکان در خیابان را تایید کرد و گفت: متاسفانه این مساله را که برخی افراد، سالمندان را در خیابان رها می‌کنند، تایید می‌کنیم و این پدیده به‌ ویژه در کلانشهرها هرچند معدود اما وجود دارد.

علیگو افزود: مساله رهاکردن افراد در خیابان در مورد نوزادان نیز وجود دارد که نمونه اخیر آن نوزادی است که کنار خیابانی در شهررضا رها شده بود و اکنون به شیرخوارگاه منتقل شده است. با اعلام موضوع رهاسازی سالمند و کودک، کارشناسان بهزیستی در نخستین اقدام خود آنان را از وضعیت نامناسب خارج می کنند. 

وی ادامه داد: کارهای مددکاری برای نوزادان و اقدامات مددکاری و مشاوره برای سالمندان انجام می شود و پس از رسیدگی اولیه، سالمندان به مراکز نگهداری سالمند و کودک و نوزاد نیز به مراکز شبه خانواده یا شیرخوارگاه منتقل می شوند.

 رئیس اورژانس اجتماعی کشور گفت: مسائل پایش سلامت و نگهداری توسط متخصص انجام می شود و این کار در اورژانس اجتماعی صورت نمی گیرد اما وضعیت افراد رهگیری می شود.

علیگو تصریح کرد: آمار رهاسازی نوزادان در خیابان، نسبت به سال گذشته تغییر معناداری ندارد. اینگونه آمار را نمی توان با آمارهای جهانی مقایسه کرد چون مداخلات اورژانس اجتماعی به این شکل که در ایران وجود دارد، تقریبا در دنیا بی نظیر است و چنین مراکزی در نقاط دیگر دنیا نیست که بخواهیم خود را با آنها مقایسه کنیم.

در پایان ایشان به آمار سالمندان و خدمات اورژانس اجتماعی در کشور اشاره کرد و گفت: طبق آمار سال 95، هفت میلیون و 414 هزار و 91 سالمند در کشور وجود دارند که 9.27 درصد جمعیت 79 میلیون و 926 هزار و 270 نفری ایران را تشکیل می دهند. همچنین اورژانس اجتماعی به مواردی مانند کودک آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری، معلول آزاری و خودکشی می پردازد.
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان بهزیستی کشور است و نشر آن با ذکر منبع بلامانع است